fbpx

Jaki wpływ na zanieszczyszczenie oceanów ma rybołówstwo?

Czy wiesz, że ilość plastikowych odpadów na rafach koralowych wzrasta wraz z głębokością i pochodzi głównie z działalności rybackiej? To wynik badania naukowców z Uniwersytetu w Plymouth, którzy przeanalizowali ponad 2000 zdjęć raf koralowych z Indonezji, Malezji, Tajlandii i Australii.

Plastikowe zanieczyszczenie na rafach koralowych wzrasta wraz z głębokością i pochodzi głównie z działalności rybackiej.

Plastikowe zanieczyszczenie jest jednym z największych zagrożeń dla raf koralowych, które są domem dla 25% wszystkich gatunków morskich i zapewniają usługi ekosystemowe o wartości ponad 30 miliardów dolarów rocznie. Plastik może uszkadzać, dusić lub zarażać koralowce, a także wpływać na zachowanie i zdrowie innych organizmów żyjących na rafach.

Naukowcy odkryli, że ilość plastiku na rafach koralowych wzrastała od 0,4 sztuki na metr kwadratowy na głębokości 2 metrów do 1,04 sztuki na metr kwadratowy na głębokości 25 metrów. Naukowcy stwierdzili też, że ponad 60% plastiku pochodziło z działalności rybackiej, takiej jak sieci, liny czy haczyki. Naukowcy ostrzegają, że plastikowe zanieczyszczenie może się pogarszać wraz ze wzrostem globalnej produkcji i konsumpcji plastiku.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports i jest częścią międzynarodowego projektu badawczego CoralFISH, który bada wpływ rybołówstwa i zmian klimatu na rafy koralowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Autor

Ostatnie artykuły